
Par lieliem podiem un mazākiem podiņiem
Kādos podiņos apsakņot hoiju spraudeņus? Kādos podos audzēt un kopt hoijas? Kādu podiņu izvēlēties, lai uzsāktu audzēt savu pirmo, vai pirmās divas vai pat pirmās trīs:) hoijas?
Tas ir nenoliedzams fakts, ka hoiju vieglāk audzēt mazā un vēlams, caurspīdīgā, plastmasas podā vai glāzē, jo tad hoijas pārlaistīšana tik ļoti nedraud:) Un noteikti apsakņot hoijas spraudenīti nepieciešams mazā plastmasas caurspīdīgā glāzītē, tā iemesla pēc, lai redzat, vai un kā notiek hoijas spraudenīša apsakņošanās process. Man ir hoijas, kas joprojām aug parastos plastmasas vai māla puķupodos un jūtas labi. Taču lielākā daļa manas kolekcijas hoiju tomēr aug plastmasas glāzēs, kurām ir izgriezti caurumiņi liekā ūdens notecēšanai. Šīs plastmasas glāzes tad es ielieku dekoratīvos podos bez noteces caurumiem, kas kalpo arī par atbalstu pašai hoijai, kas augot tomēr kļūst pietiekami smaga un plastmasas podiņi viegli var apgāzties. Un Jūs taču noteikti gribat, lai Jūsu hoija zied, tad podiņam ir jābūt salīdzinoši nelielam, jo vislabāk hoija ziedēt uzsāk tad, kad saknītes ir piepodojušas savu podiņu, lai gan gadās arī izņēmumi:) Hoijām patīk, ja viņu saknītes ir cieši podiņā, tad hoija var veltīt sevi augšanai un ziedēšanai. Tāpēc parasti, kad hoija ir apsakņojusies un uzsākusi augšanu un Jūs viņu pārstādat nedaudz lielākā podiņā, var paiet zināms laika periods, kad šķiet, ka hoija neko nedara, jo vizuāli nav redzama hoijas augšana... vienīgi sakņu daļā, ja esat iestādījis hoiju caurspīdīgā podiņā. Hoija nodarbojas ar sakņu audzēšanu, un kamēr viņa kārtīgi ar saknēm nepiepilda brīvo vietu, tikmēr viņa īpaši negrib dot jaunus dzinumus, par ziediem nemaz nerunājot.
Tomēr iesākumā aicinu pieturēties pie klasikas:) - plastmasas caurspīdīgs podiņš ar izgrieztiem drenāžas caurumiņiem, lai varat redzēt, kas notiek ar Jūsu mīluļa sakņu sistēmu. Vēlāk, kad būsiet savu hoiju iepazinuši, varēsiet arī izvēlēties citādus podus. Un vēl svarīgs princips - pat ja Jūsu hoija jau ir izaugusi diezgan liela un Jums šķiet, ka saknēm podā ir par maz vietas, tomēr nesteidzieties pārstādīt lielākos podos. Hoijas var viegli nomest savas saknes un Jums būs jāsāk atkal no sākuma audzēšanas process, paņemot no auga spraudeni vai arī mēģināt ataudzēt tam pašam lielajam augam saknes, taču tas aizņems laiku, kurā hoija pati neaugs un neziedēs un būs risks, ka viņa vispār var aiziet bojā. Bet par hoiju pārstādīšanu citā reizē:)
Hoijas spraudeņa apsakņošanai es izmantoju plastmasas glāzītes bez noteces caurumiem ar tilpumu 40 g vai 100 g, piemērot podiņu hoijas lapas lielumam tieši tāpat, kā mēs piemēram sev jaunas kleitas vai uzvalkus:). Savukārt, kad spraudenis ir apsakņojies un jau kārtīgi redzamas gan saknes, gan jau varbūt arī kāds jauns dzinumiņš vai lapiņa, tad var domāt par pārstādīšanu. Es pārstādu nākamā izmēra plastmasas glāzītē, bet šoreiz jau ar noteces caurumiņiem un tilpumu 150 g vai 200 g. Jau kārtīgi paaugušās hoijas es pārstādu lielākajā plastmasas glāzē ar notekcaurumiem un tilpumu 400 g. Un šāda tilpuma plastmasas glāzēs aug liela daļa manas hoijas.
Taču manā kolekcijā ir arī ļoti jaudīga izmēra hoijas, kas aug normālos māla vai plastmasas podos un man nav pat domas tos pārstādīt vēlreiz:) Šie ir viņu podi uz daudziem nākamajiem gadiem, ja nu vienīgi varētu būt runa par substrāta virskārtas nomaiņu. Bet šīs ir tiešām liela auguma hoijas, kā piemēram, Macrophylla Snow Queen vai Curtisii, kurai vienā podā ir iestādīti ļoti daudz un ļoti gari stādiņu dzinumi. Vizuālam priekšstatam ieskatieties mana jūtūbkanāla video par šīm abām hoijām - šeit un šeit.
Un nobeigumā pievienoju vēlreiz ļoti vērtīgu saiti, kur ir pieejama vispusīga informācija, tostarp, arī par hoijas attīstību - vai tā būs liela auguma hoija, vai tās attīstība būs vidēja vai arī hoija paliks maza, smalka un miniatūra. Saite pieejama šeit.
Nelielajā foto galerijā varat pasmelties ierosmi:) par šo lielo podu un mazo podiņu tēmu!