Par substrātiem, kuros apsakņot/audzēt hoijas

2025-07-06

Ja esat gatavs sākt audzēt savu pirmo, vai divas pirmās, vai varbūt trīs pirmās hoijas:), tad noteikti nav vērts iespringt uz sarežģītiem un dārgiem substrātiem.

Es sāku savu vaļasprieku ar vienkāršu maisījumu un mēģināju substrātu padarīt pēc iespējas gaisīgāku un vieglāku, parastam istabas puķu substrātam nedaudz piejaucot klāt sastāvdaļas, kas šo nosacījumu nodrošina. Un šādā substrātā ir apsakņotas un izaugušas liela daļa manu hoiju mātes augi.

1) Substrāts, ar kuru sāku savu hoiju kolekciju, bija sekojošs - substrāts ziedošiem istabas augiem 50%, kokogle+mizas 25%, vermikulīts+perlīts+ ceolīts 25%, visu sajauc kopā. Šis substrāts labi der gan hoiju apsakņošanai, gan arī pēc tam augšanai, labi der visām tām hoijām, kas aug uz palodzēm bez papildus apgaismojuma, bet ... jālaista uzmanīgi, jāņem vērā, vai hoija šobrīd ir aktīvā augšanas periodā (parasti pavasarī, vasarā, vēl nedaudz arī rudenī), vai istabas temperatūra ir pietiekama augsta, lai substrāts ātri izžūtu. Bet par hoiju laistīšanu citā reizē.

2) Hoiju apsakņošanai esmu izmantojusi arī tikai tīru vermikulītu, vai tikai perlītu - abi divi substrāti vienlīdz labi der spraudeņu apsakņošanai, bet atkal uzmanīgi jālaista, lai nav pārāk daudz ūdens. Spraudeņiem vermikulīts patīk, ja nav pārlaistīts, jo tad nesablīvējas, saknes dod labi. Pēc apsakņošanās stāds gan ir jāpārstāda, lai var tālāk pilnvērtīgi attīstīties un augt.

3) Seramis - arī var apsakņot spraudeņus, bet atkal - uzmanīgi ar laistīšanu, seramis ilgi žūst, taču viegli var redzēt un arī pēc podiņa svara saprast, kad izžuvis. Pēc apsakņošanās stāds ir jāpārstāda.

4) Lečuza - ļoti līdzīgi, kā seramis.

5) Kokosa šķiedras - daudzi hoiju audzētāji izmanto šo substrātu hoiju apsakņošanai. Pašos sākumos esmu nedaudz izmantojusi, bet man galīgi nebija skaidrs, cik daudz ir jālaista, ļoti viegli var pārlaistīt, tāpēc šobrīd šo metodi vairs neizmantoju.

6) Substrāts hoiju audzēšanai, ko izmantoju šobrīd pēc tam, kad hoija ir apsakņojusies - priežu mizas mazā frakcija (der arī gatavais orhideju substrāts)+seramis+lečuza+pumeks+nedaudz ogles. Ir hoijas, kas šo substrātu pieņem ļoti atsaucīgi - piemēram, Rotundiflora, Ricardo SS13-05 utml. Šobrīd arī testēju dažādus variantus - mitrumprasīgākām hoijām pievienoju substrātam nedaudz vairāk seramis vai lečuza utt. 

Kopsavilkumā - liela daļa hoijas var augt dažādos substrātos, bet katrs veids prasa savu hoijas laistīšanas pieeju. Ja substrāts ir vairāk kūdrains, kā, piemēram, klasiska istabas puķu zeme, tad nedaudz uzlabojot ar vermikulītu un perlītu, kokogļu gabaliņiem, dažām priežu mizām var sekmīgi audzēt daudzas hoijas. Tikai tad ir uzmanīgāk jālaista, jo substrāts ilgi žūs ziemā noteikti, jo liela daļa hoijas ziemā guļ (ja atrodas uz palodzēm) un neaug mūsu platuma grādos (Latvijā) un līdz ar to ūdeni īpaši nepatērē.

Varat ieskatīties arī manā Jūtūbkanālā "šeit" un "šeit", parādu, tieši ar kādiem substrātiem strādāju, kādos substrātos aug manas kolekcijas hoijas.


Attēlu galerija

Lai izdodas:)